Windykacja należności wspólnoty mieszkaniowej

3 maja, 2019

Windykacja należności wspólnoty mieszkaniowejWindykacja należności wspólnoty mieszkaniowej – jak się za to zabrać?

O wezwaniu do zapłaty pisaliśmy tutaj. Na koncie mamy liczne skuteczne egzekucje należności niepłacących mieszkańców. Windykacja należności wspólnoty mieszkaniowej wymaga złożenia pozwu. Pozew przeciwko dłużnikowi kieruje się do e-sądu. Nie co do zasady ma konieczności „chodzenia do sądu na rozprawy”.

Windykacja należności wspólnoty mieszkaniowej wymaga przygotowania odpowiedniego pozwu. Należy w nim opisać stan faktyczny oraz przedstawić wyliczenie zadłużenia. Windykacja należności wspólnoty mieszkaniowej obejmuje zadłużenia głównego oraz odsetek, które także należy wyliczyć. Co więcej, w pozwie wskazujemy także listę dokumentów, na podstawie których żądamy zapłaty od właściciela i członka wspólnoty.

Pozew należy opłacić. Koszt ustawowej opłaty sądowej wynosi [kwota zadłużenia x 0,0125]. Koszty obsługi prawnej pokrywa dłużnik. Orientacyjnie standardowe wynagrodzenie dla adwokata za złożenie pozwu to zasądzone od drugiej strony koszty zastępstwa procesowego. Koszty te pokrywa dłużnik. Do ustalenia pozostaje kwestia rozliczeń w przypadku, gdy wystarczające będzie przesłanie wezwania do zapłaty. Dłużnik może się zmobilizować i wpłacić zaległe kwoty.  niekiedy przecież brak zapłaty wynika z zapominalstwa lub braku dobrej organizacji budżetu domowego. Niekoniecznie brak regularnych wpłat wynika z braku środków lub problemów finansowych. Możliwe jest też scenariusz, że dłużnik wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty i będzie konieczne prowadzenie postępowania przed „zwykłym” sądem. W tym czasie rzecz jasna warto porozmawiac z dłużnikiem, o tym co jest przyczyną braku regularnych wpłat.

Współpracujemy z kancelarią komorniczą, co zapewnia skuteczną i szybką egzekucję (nasze sprawy traktowane są priorytetowo).

Jeżeli jesteś zainteresowany wsparciem w zakresie windykacji dłużników skontaktuj się z nami.

+48 531-00-88-23