Warunki umowy o pracę na piśmie przed podjęciem zatrudnienia od 1 września 2016 r.

20 maja, 2016

Począwszy od 1 września 2016 r. pracodawca będzie zobowiązany potwierdzić warunki umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia – czyli do końca tego dnia. Takie brzmienie przepisu prowadziło do nadużyć. W związku z tym zdecydowano o wprowadzeniu zmian wymuszających na pracodawcach, aby potwierdzali warunki umowy o pracę na piśmie przed zatrudnieniem.

Obecny zapis jest przez pracodawców skutecznie obchodzony, gdyż w przypadku kontroli inspektorów PIP łatwo jest wyjaśnić, że pracownik pracuje „dopiero od dzisiaj” i że pracodawca ma czas na podpisanie z pracownikiem umowy do końca dniówki.

Pisemna umowa o pracę lub warunki umowy o pracę na piśmie, będzie musiało być wręczone pracownikowi jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Drugi egzemplarz musi posiadać pracodawca. Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawcy grozić będzie nadal kara grzywny. Pozostanie ona w niezmienionej wysokości – to jest od 1 do 30 tys. zł, tylko że łatwiej będzie inspektorom udowodnić nielegalne zatrudnienie.

Głos za oddało 413 posłów, przeciw było dwóch, a jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa została skierowana do Senatu.

Przydatne linki: http://warunki umowy o pracę na piśmie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:  adwokat chojnice, adwokat gdańsk, adwokat iława, adwokat prawo pracy, adwokat pruszków, adwokat siedlce, adwokat warszawa,warunki umowy o pracę na piśmie, adwokat ząbki, warunki umowy o pracę na piśmie,lawyer employment law, prawnik chojnice, prawnik gdańsk, prawnik iława, prawnik prawo pracy, prawnik pruszków, prawnik siedlce, prawnik warszawa

+48 531-00-88-23