Umowa o pracę na okres próbny – pytania i odpowiedzi

3 marca, 2016

W dzisiejszym materiale odpowiadamy na dwa ciekawe pytania zadane za pośrednictwem zakładki „Porada prawna”. Tematem jest: Umowa o pracę na okres próbny.

(1) Umowa o pracę na okres próbny została zawarta na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu strony w dalszym ciągu wykonują umowę – pracownik wykonuje tę samą pracę a pracodawca wypłaca wynagrodzenie. Czy strony są stronami dotychczasowej umowy czy zawarły nową umowę?

Jeżeli po wygaśnięciu (upływie) trzymiesięcznego okresu próbnego pracownik w dalszym ciągu wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pomiędzy stronami dochodzi do nawiązania umowy o pracę na czas nieokreślony. Zasady rozwiązywania tej umowy są bardziej rygorystyczne, m.in. wymagają podania przyczyny uzasadniającej rozwiązania stosunku pracy. Należy zatem pamiętać, aby nie przeoczyć terminu wygaśnięcia umowy i w odpowiednim czasie omówić z pracownikiem możliwość dalszej współpracy lub poinformować pracownika o jej zakończeniu.

(2) Strony zawarły umowę o pracę, którą zatytułowały „umowa o pracę na okres próbny”. Umowa została zawarta na piśmie na okres 5 miesięcy. Czy taka sytuacja jest legalna?

Powstają wątpliwości co do tego, jakie skutki prawne rodzi powyższa sytuacja. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można zawrzeć umowę na okres próbny nieprzekraczający 3 miesięcy. Wydaje się zatem, że w związku z treścią art. 18§2 Kodeksu pracy, który stanowi, że postanowienia umów (…) mniej korzystane dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. Można argumentować, że wydłużenie okresu próbnego jest dla pracownika mniej korzystne przez wzgląd na mniejszą ochronę dotyczącą rozwiązania umowy. Umowa o pracę rozwiąże się z upływem maksymalnego ustawowo dopuszczalnego okresu, czyli po trzech miesiącach.

Jeżeli spotkała Cię sytuacja opisana w powyższym materiale i szukasz pomocy, napisz do nas niezwłocznie.

Przeczytaj także: http://www.infor.pl/prawo/praca/umowa-o-prace/702703,Umowa-o-prace-na-okres-probny-zmiany-2015.html

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: Umowa o pracę na okres próbny, adwokat chojnice, Umowa o pracę na okres próbny, adwokat iława, adwokat gdańsk, adwokat prawo pracy, adwokat warszawa,Umowa o pracę na okres próbny,  lawyer employment law, Umowa o pracę na okres próbny, lawyer labour law, okres próbny, prawnik prawo pracy, umowa na okres próbny, zmiana umowa na okres próbny, Umowa o pracę na okres próbny, adwokat pruszków, adwokat siedlce, adwokat warszawa, adwokat ząbki, prawnik chojnice, prawnik gdańsk, prawnik iława, prawnik warszawa, prawnik pruszków, prawnik siedlce

+48 531-00-88-23