Odszkodowanie za zakaz konkurencji – wysokość niedowolna
Jak uregulować odszkodowanie za zakaz konkurencji. Umowa o zakazie konkurencji, w ramach której pracownik zobowiązuje się do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności pracodawcy, może zostać zawarta na okres: (i) odpowiadający okresowi zatrudnienia lub (ii) po rozwiązaniu stosunku pracy.
Charakterystycznym obowiązkiem pracodawcy związanym z zawarciem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest obowiązek wypłaty odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji przez pracownika.
Wysokość jaką powinno mieć odszkodowanie za zakaz konkurencji nie jest całkowicie dowolna. Przepisy prawa wskazują jej dolną wartość, która wynosi 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
Należy zaznaczyć, że podstawą wyliczenia odszkodowania jest wynagrodzenie, które pracownik otrzymał przed ustaniem stosunku pracy, a nie wynagrodzenie zasadnicze.
W przypadku, gdy odszkodowanie za zakaz konkurencji będzie wypłacone w niższej wysokości pracownikowi przysługuje roszczenie o jego brakującą część.
Przez wzgląd na zajmowane stanowisko pracy, sektor i rodzaj informacji, do których pracownik posiadał dostęp, pracodawca może, wedle własnego uznania, przyznać pracownikowi wyższe niż ustawowe odszkodowanie za zakaz konkurencji.
Warto także przeczytać: http://www.rp.pl/artykul/760224-Skladki-ZUS–Odszkodowanie-za-zakaz-konkurencji.html
Tagi: Odszkodowanie za zakaz konkurencji, adwokat chojnice, adwokat iława, adwokat prawo pracy, adwokat warszawa, adwokat gdańsk, lawyer employment law, lawyer labour law, non-compete, non-competition, odszkodowanie non-compete, odszkodowanie za naruszenie zakazu konkurencji, prawnik prawo pracy, umowa o zakazie konkurencji, zakaz konkurencji, adwokat pruszków, adwokat siedlce, adwokat warszawa, adwokat ząbki, prawnik chojnice, prawnik gdańsk, prawnik iława, prawnik warszawa, prawnik pruszków, prawnik siedlce